niedziela, 21 kwietnia 2019

Wychowanie do wartości - co to znaczy?

„Wartością jest wszystko to, co dla człowieka przedstawia się, jako cenne, w co chce angażować swe wysiłki i wolę. To dążenie ku wartościom kształtuje człowieka, jest też w stanie przesądzić o jego wewnętrznym rozwoju, o jego przeżyciach, działaniach i całej postawie życiowej”. 

Wartości nie są czymś oczywistym. Nie rodzimy się ze znajomością wartości i umiejętnością kierowania się nimi. Dlatego czymś ważnym jest zapewnienie wszystkim dzieciom warunków do uczenia się wartości, by miały szansę żyć w zgodzie z nimi. Mocny system wartości moralnych i umiejętność kierowania się nim w życiu to najważniejszy kapitał, w jaki powinniśmy wyposażyć dziecko. Najdobitniej do dzieci przemawiają zachowania oraz postawy rodziców i nauczycieli, czyli ich system wartości.

A więc nauczenie dziecka wartości jest najważniejszym zadaniem wychowawczym dla rodziców i nauczycieli.

Więcej…

 

Informacja dla rodziców dotycząca wszawicy

Szanowny Rodzicu!

Wszawica to problem, z którym możesz zmierzyć się i Ty – nawet jeśli bardzo dbasz o swoje dziecko. Warto więc zapoznać się z poniższymi informacjami po to, by móc skutecznie z nią walczyć:

 1. Wszawica może pojawić się w każdym miejscu, w którym znajdują się duże skupiska ludzkie, np. w środkach transportu komunikacji miejskiej, szkołach, przedszkolach, szpitalach.
 2. Należy uczyć dziecko, by nie pożyczało grzebieni, ręczników itp. Niestety czasem bliski kontakt z osobą zarażoną lub np. użytkowanie z nią tych samych szafek w szatni może spowodować wszawicę u dziecka.
 3. Wszawicę wywołują wszy. Są to groźne, niewielkie (2–3 mm) owady pasożytnicze, które żywią się ludzką krwią. Istnieją wszy głowowe (najczęściej spotykane), odzieżowe i łonowe.
 4. Wesz głowowa żyje na owłosionej części głowy. Najczęściej u nasady włosów składa swoje jajeczka (gnidy), z których po tygodniu wylegają się larwy. Te dojrzewają kolejne siedem dni. Wówczas zaczynają przegryzać skórę głowy, by móc odżywiać się krwią. W zamian wstrzykują ślinę wywołującą silny świąd, a w miejscu ukłucia powstaje mała swędząca grudka.
 5. Gnidy mają około 1 mm średnicy i są szarobiałe. Przyklejają się u nasady włosów, szczególnie często ukrywają się za małżowinami usznymi i na potylicy.
 6. Groźne mogą okazać się powikłania wywołane zdrapywaniem strupków po ugryzieniu. Zakażenie wtórne może przyczynić się do ropnego zapalenia skórywęzłów chłonnych.

Jak należy się zachować w przypadku zauważenia objawów wszawicy?

 1. Natychmiast zawiadom wychowawcę dziecka. Nie wolno się wstydzić! Tylko wspólne działanie może uchronić przed powtórnym zakażeniem.
 2. Stosuj specjalistyczne środki owadobójcze – szampony, lotiony, preparaty roślinne – na owłosioną skórę głowy. Przed ich zastosowaniem trzeba uważnie zapoznać się z dołączoną ulotką.
 3. Wszelkie zabiegi dezynfekcyjne powtórz po 7–10 dniach ze względu na wysoką odporność gnid.
 4. Na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przeczytamy, że gnidy „można usunąć z głowy, płucząc uprzednio umyte włosy octem o stężeniu 6 proc., który powoduje ich odklejenie”.
 5. Jeżeli zachoruje jeden członek rodziny, leczą się wszyscy domownicy.
 6. Warto zostawić dziecko w domu, wtedy walka z wszami będzie szybsza i skuteczniejsza.

 

barrefx9

PORADNIK ADAPTACYJNY

1. Przedszkole to dla Twojego dziecka miejsce codziennego aktywnego rozwoju.

2. Dziecko będzie czuć się dobrze w miejscu, do którego rodzic ma pełne zaufanie.

3. Jeśli powtarzasz dziecku, że musi być dzielne, a sama/sam nerwowo ściskasz jego dłoń podczas roastania, przekazujesz mu informację, że powinno się bać nowego miejsca.

4. Rozmawiaj z innymi rodzicami - każdy z nas ma lub miał podobne obawy i wątpliwości. W grupie łatwiej je rozwiać.

5. Koncentruj się na tym, co dla dziecka było przyjemne w ciągu dnia. Płacz podczas rozstania pomiń milczeniem.

6. Już podczas wakacji baw się z dzieckiem w przedszkole - zachowania przepracowane zna misiach i lalkach pomogą mu odnaleść się w grupie rówieśniczej.

7. Rozmawiaj szczerze z wychowawcą dziecka- bliski kontakt z nim to gwarancja Twojego spokoju.

DZIECT2

             Prośba Twojego Dziecka
Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień.  Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają nam, dorosłym, do powiedzenia. Poniżej wyszukane i zebrane prośby dzieci, które, mam nadzieję, skłonią nas wszystkich, dorosłych, do refleksji.

Więcej…