czwartek, 21 marca 2019

 

Informacja dla rodziców dotycząca wszawicy

Szanowny Rodzicu!

Wszawica to problem, z którym możesz zmierzyć się i Ty – nawet jeśli bardzo dbasz o swoje dziecko. Warto więc zapoznać się z poniższymi informacjami po to, by móc skutecznie z nią walczyć:

 1. Wszawica może pojawić się w każdym miejscu, w którym znajdują się duże skupiska ludzkie, np. w środkach transportu komunikacji miejskiej, szkołach, przedszkolach, szpitalach.
 2. Należy uczyć dziecko, by nie pożyczało grzebieni, ręczników itp. Niestety czasem bliski kontakt z osobą zarażoną lub np. użytkowanie z nią tych samych szafek w szatni może spowodować wszawicę u dziecka.
 3. Wszawicę wywołują wszy. Są to groźne, niewielkie (2–3 mm) owady pasożytnicze, które żywią się ludzką krwią. Istnieją wszy głowowe (najczęściej spotykane), odzieżowe i łonowe.
 4. Wesz głowowa żyje na owłosionej części głowy. Najczęściej u nasady włosów składa swoje jajeczka (gnidy), z których po tygodniu wylegają się larwy. Te dojrzewają kolejne siedem dni. Wówczas zaczynają przegryzać skórę głowy, by móc odżywiać się krwią. W zamian wstrzykują ślinę wywołującą silny świąd, a w miejscu ukłucia powstaje mała swędząca grudka.
 5. Gnidy mają około 1 mm średnicy i są szarobiałe. Przyklejają się u nasady włosów, szczególnie często ukrywają się za małżowinami usznymi i na potylicy.
 6. Groźne mogą okazać się powikłania wywołane zdrapywaniem strupków po ugryzieniu. Zakażenie wtórne może przyczynić się do ropnego zapalenia skórywęzłów chłonnych.

Jak należy się zachować w przypadku zauważenia objawów wszawicy?

 1. Natychmiast zawiadom wychowawcę dziecka. Nie wolno się wstydzić! Tylko wspólne działanie może uchronić przed powtórnym zakażeniem.
 2. Stosuj specjalistyczne środki owadobójcze – szampony, lotiony, preparaty roślinne – na owłosioną skórę głowy. Przed ich zastosowaniem trzeba uważnie zapoznać się z dołączoną ulotką.
 3. Wszelkie zabiegi dezynfekcyjne powtórz po 7–10 dniach ze względu na wysoką odporność gnid.
 4. Na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przeczytamy, że gnidy „można usunąć z głowy, płucząc uprzednio umyte włosy octem o stężeniu 6 proc., który powoduje ich odklejenie”.
 5. Jeżeli zachoruje jeden członek rodziny, leczą się wszyscy domownicy.
 6. Warto zostawić dziecko w domu, wtedy walka z wszami będzie szybsza i skuteczniejsza.

 

barrefx9

PORADNIK ADAPTACYJNY

1. Przedszkole to dla Twojego dziecka miejsce codziennego aktywnego rozwoju.

2. Dziecko będzie czuć się dobrze w miejscu, do którego rodzic ma pełne zaufanie.

3. Jeśli powtarzasz dziecku, że musi być dzielne, a sama/sam nerwowo ściskasz jego dłoń podczas roastania, przekazujesz mu informację, że powinno się bać nowego miejsca.

4. Rozmawiaj z innymi rodzicami - każdy z nas ma lub miał podobne obawy i wątpliwości. W grupie łatwiej je rozwiać.

5. Koncentruj się na tym, co dla dziecka było przyjemne w ciągu dnia. Płacz podczas rozstania pomiń milczeniem.

6. Już podczas wakacji baw się z dzieckiem w przedszkole - zachowania przepracowane zna misiach i lalkach pomogą mu odnaleść się w grupie rówieśniczej.

7. Rozmawiaj szczerze z wychowawcą dziecka- bliski kontakt z nim to gwarancja Twojego spokoju.

DZIECT2

             Prośba Twojego Dziecka
Czasem zapominamy o prostych potrzebach, które dzieci komunikują nam na co dzień.  Zapraszam więc wszystkich dorosłych do zatrzymania się w biegu, pochylenia się nad swoimi pociechami i usłyszenia, co mają nam, dorosłym, do powiedzenia. Poniżej wyszukane i zebrane prośby dzieci, które, mam nadzieję, skłonią nas wszystkich, dorosłych, do refleksji.

 

 • Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
 • Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
 • Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
 • Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
 • Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
 • Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
 • Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
 • Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga !
 • Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
 • Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
 • Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
 • Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
 • Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
 • Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
 • Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
 • Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
 • Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
 • Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
 • Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
 • Nie bój się miłości. Nigdy.